Как да не оскъпим застраховката си автокаско за следващата година?
Как да избегнем глоби от нелепи пропуски?
Лятото е сезонът на пътуванията. Шофираме до морето, шофираме до планината, шофираме до Гърция. Пътищата и магистралите са натоварени. Трафикът е сериозен, времето е топло, а шофьорите понякога са разсеяни. Интензитетът на ПТП-та е по-голям. Често се случват и дребни инциденти, които оставят много леки щети върху автомобилите ни. Дори да сме от предвидливите и разумни шофьори, които са сключили застраховка автокаско и автомобилът им е защитен, ние понякога слизаме от колата, след като някой небрежно ни е ударил, поглеждаме, че щетата е съвсем лека, малко одраскване, леко изкривена броня, и тъй като не ни се чака и не ни се занимава, си тръгваме.
Ето няколко съвета от Уни Стейт Брокер за това как да се защитим максимално, ако настъпи лек пътен инцидент.
Попълвайте двустранни констативни протоколи
Професионалистите в застрахователния бранш и особено тези, които подхождат с грижа към вас, каквито са експертите от Уни Стейт Брокер, ще ви кажат, че да си тръгнеш от ПТП, независимо дали е по твоя вина или по вина на друг шофьор, е грешка. Всеки от вас, който е сключил застраховка автокаско, разполага в автомобила си с няколко копия двустранни протоколи, които можете веднага на място и без да викате полиция да попълните и подпишете. Това, разбира се, се случва, когато няма спор за вината между шофьорите. Защо е важно да попълните този протокол, а не да кажете, „аз имам пълно автокаско и ще се оправя“ и да се разделите мирно с ударилия ви колега шофьор? Защото всяка една застрахователна компания, когато подновява застраховка автокаско, прави анализ на щетите, обявени от шофьора и ако те са твърде много по негова вина или с неустановен извършител, така познатото „ударили са ме на паркинг“, сумата по премията за следващата година се увеличава. С други думи, застраховката ви за следващата година ще бъде по-скъпа, независимо че автомобилът ви е остарял с една година.
Гарантирайте интересите си пред застрахователя и пред закона
В случай че сте разписали двустранен протокол, разходите за ремонта на вашия автомобил се покриват или от автокаско застраховката или от застраховка гражданска отговорност на шофьора, причинил ПТП-то, колкото и да е леко то. Няма нужда да натоварвате вашия застраховател и себе си с щети, които не са причинени от вас.
Стимулирайте отговорността на пътя
Не по-малко важен е и един друг възпитателен и морален момент. Когато шофьорът, който ви е бутнал на светофар, защото е гледал нещо много важно в телефона си, бъде оставен безнаказано, то той ще приеме, че може да продължи да шофира по същия начин и следващия път отново ще му се размине. Докато ако настоявате за попълване на двустранен протокол, дори и другият шофьор да не е съгласен, вие трябва да извикате полиция, обаждайки се на 112. В случай че другият шофьор напусне мястото на събитието, вие задължително преди това направете снимка с телефона си и се огледайте за свидетели, които да помолите да останат и свидетелстват за ситуацията пред полицаите. В такъв случай ще има последици за въпросния небрежен шофьор, включително отнемане на шофьорска книжка и той може да се замисли следващия път, когато пише съобщения на телефона си, докато шофира.
Срокове за уведомяване
И при най-лекото произшествие, колкото и да бързате, можете да звъннете на 112 и да регистрирате ПТП-то.
Сроковете за обявяване на различните щети е различен. При ПТП обикновено сроковете са между 3 и 7 дни. Консултирайте се със застрахователния си брокер, той най-добре ще ви помогне в ситуацията. Най-голямата грешка е да чакате да ви се натрупат няколко щети. Вещите лица винаги разбират кога им давате невярна информация за настъпването на определена щета и това не е във ваша полза. Възможно е това да е причина, поради която да ви бъде отказано обезщетение.
Към съветите за по-разумно ползване на автомобилни застраховки екипът на Уни Стейт Брокер би добавил и няколко съвета за пестене на разходи от глоби и застраховки, които не са в сила, заради липсващи или изтекли документи. Спестете си нерви и финанси с проверка по този кратък списък, преди да предприемете дългоочакваното лятно пътуване.
Застрахователното покритие за чужбина
Преди да тръгнете на екскурзия в чужбина през лятото, е изключително важно да проверите застрахователното си покритие. Много хора пътуват до съседни държави като Гърция, Румъния или Сърбия. Важно е да проверите дали настоящата ви застрахователна полица за автомобила осигурява международно покритие. Ако не, може да се наложи да поискате допълнителни документи, като зелена карта за кола, която гарантира валидна застраховка в чужбина.
Уверете се, че покритието ви включва и гражданска отговорност, която е задължителна в повечето страни. В някои случаи може да се наложи да закупите допълнителна застраховка, която да покрива кражба или повреда. От съществено значение е също така да разберете правните изисквания на страните, които посещавате. Всяка страна може да има различни правила за застраховане и пътна безопасност, така че е полезно да ги знаете предварително.
За шофьорите, които наемат автомобил в чужбина, прегледайте застрахователната полица на фирмата за наем. Някои компании за отдаване под наем могат да предлагат основна застраховка, но тя може да е недостатъчна. Може да се нуждаете от допълнително покритие, като например застраховка срещу щети от сблъсък или застраховка срещу злополука. Винаги четете внимателно условията и се информирайте какво е включено в тях в случай на злополука или повреда по време на пътуването ви.
Цялостно покритие по време на пътуване
Когато пътувате в чужбина, цялостните автомобилни застраховки покритие играе ключова роля за защитата на вашия автомобил. Този вид застраховка надхвърля задължителната гражданска отговорност, като покрива щети по собствения ви автомобил от инциденти като кражба, вандализъм и катастрофи. Преди пътуването си прегледайте полицата си, за да се уверите, че е включено цялостно покритие.
Всеобхватната застраховка осигурява спокойствие в непозната среда на шофиране. Тя покрива рискове, които може да не са толкова често срещани в родната ви страна, като например кражба на автомобил или щети от атмосферни условия. Наличието на този вид покритие е особено важно, когато паркирате в претъпкани туристически райони или оставяте автомобила си без надзор за продължителни периоди от време.
Ако настоящата ви полица не включва цялостно покритие за чужбина, свържете се със застрахователя си, за да проучите допълнителни възможности. Много брокери на застрахователни услуги предлагат временни разширения за международни пътувания, като гарантират, че автомобилът ви е защитен по време на пътуването ви.
Като си осигурите подходящо покритие, включващо и автокаско, можете да избегнете неочаквани разходи и да си осигурите по-безпроблемно преживяване в случай на непредвидени събития.
Какво да проверим преди да тръгнем към морето?
- Валидност на шофьорска книжка
- Валидност на Технически преглед на автомобила – можете да проверите тук
- Застраховка Гражданска отговорност – можете да проверите тук
- Застраховка Автокаско (която не е задължителна, но е силно препоръчителна)
- Винетка – можете да проверите тук
Екипът от експерти в застраховането на Уни Стейт Брокер ви пожелава безаварийно пътуване. А за да бъдете защитени по възможно най-добрия начин и консултирани изцяло във ваш интерес, можете да се свържете с нас тук: https://unistatebroker.com/contact/
Прочетете още от блога на Uni State Broker:
Промоция на автомобилни застраховки КАСКО + Гражданска отговорност
Какви са плюсовете, ако КАСКОто ни има право на официален сервиз